APIE ADATAS

Kas yra vandens adata?
Vandens adata – tai įrenginys, kalamas  į žemėje esančius vandeningus smėlio, žvyro, žvirgždo, sluoksnius, iš kurių išgaunamas švarus vanduo. Vandens adatos turi vidinį arba išorinį filtrą, kuris sulaiko smulkias grunto daleles (pvz. smėlį, žvyrą), bet praleidžia vandenį. Vienas adatos galas yra smailus, kad kalant adata lengviau skverbtųsi per gruntą, kitas galas turi sriegį, prie kurio jungiami papildomi prailginimo vamzdžiai, norimam gyliui pasiekti.

Kokį vandens kiekį galima išgauti naudojant vandens adatą? 
Išgaunamo vandens debitas svyruoja nuo kelių šimtų litrų iki kelių kubų per valaną. Vidutiniškai su vienu buitiniu siurbliu (0.75 kW) galima išgauti apie 1-3 kubus švaraus vandens per valandą. Tokio debito pilnai pakanka vienam gyvenamajam namui aprūpinti. Verta pažymėti, kad vandens debitas labiausiai priklauso ne nuo siurblio galingumo, o nuo grunto rupumo ir vandens lygio. Kuo rupesnis gruntas ir aukštesnis vandens lygis tuo didesnis debitas išgaunamas ir atvirkčiai. Su mūsų gaminama vandens adata galima išgauti iki 8 kubų vandens per valandą (iš žvyo arba žvirgždo sluoksnio, kuriame aukštas vandens lygis, o siurbimui naudojant pramoninį siurblį).

Ar vanduo iš adatos tinkamas gėrimui?
Taip, mūsų vandens adatos pagamintos iš kokybiškų medžiagų t.y. maistinio nerūdijančio plieno AISI 304/316. Labai svarbu pabrėžti, kad mūsų gamybos procese nenaudojami sveikatai kenksmingi ir toksiški lydmetaliai t.y. švinas, alavas ir pan. (visos siūlės ir filtrai yra suvirinti).

Kuo skiriasi vandens adata nuo šulinio ir nuo gręžinio?
Šulinys savo konstrukcija ir veikimo principu iš esmės skiriasi nuo vandens adatos ir gręžinio veikimo. Šulinys vandenį akumuliuoja, t.y. kaupia žieduose. Vandenį išsiurbus, jis vėl per tam tikrą laiką prisirenka per dugną arba nesandarius žiedų sujungimus.
Gręžinys – įrengiamas tik laidžiuose vandeninguose sluoksniuose t.y. smėlyje, žvyre, žvirgžde. Vanduo iš vandeningų sluoksnių momentiškai patenka pro filtro koloną į gręžinio vidų. Tam, kad būtų galima lengvai patalpinti siurblį, gręžinių vamzdžių diametras dažniausiai būna ~100-125 mm. Šių gręžinių gyliai vidutiniškai svyruoja nuo 10 iki 200 metrų.
Vandens adata – gręžinio “sumažintas variantas”. Vandens adata gali būti įrengta vandeninguose smėliuose, žvyruose, žvirgžduose ir pan. Vanduo iš šių sluoksnių, momentiškai patenka pro adatos filtrą, todėl vandens akumuliacijos principas čia, kaip ir gręžinyje neturi įtakos. Adatos diametras sąlyginai mažas – iki 50 mm skersmens,  todėl siurblys į vidų netelpa. Dėl šios priežasties vandens adatos dažniausiai  įrengiamos nuo 3 iki 15 m gylyje.

Kaip žinoti ar vandens adata veiks?
Jeigu nežinote ar Jūsų vietovėje yra vandeningų smėlio/žvyro/žvirgždo sluoksnių, tuomet yra keli būdai išsiaiškinti. Pirmas – geologiniai grunto tyrimai. Tai brangus, bet tikslus būdas. Dažnai geologiniai grunto tyrimai atliekami statant naujos statybos būstą. Kitas būdas išsiaiškinti – paklausti pas kaimynus, galbūt netoliese yra sukalta adata, padarytas negilus gręžinys arba iškastas šulinys, kurio dugne pasiektas smėlio arba žvyro sluoksnis? Paskutinis būdas – eksperimentuoti… 

Kaip įrengiama vandens adata?
Vandens adata yra kalama nuo žemės paviršiaus arba į esamus šulinių dugnus. Kalimui naudojami tiek paprasti rankiniai įrankiai (kūjis ir pan), tiek ir elektriniai perforatoriai, poliakalės ir pan. (kalimo procesas primena tvoros stulpų kalimą).  Naudojant plienines sujungimo movas su sriegiais, prie vandens adatos yra prijungiami prailginimo vamzdžiai (prailgintuvai). Ant kalamo vamzdžio viršaus yra užsukama mova, kuri apsaugo sriegį nuo deformacijų. Kartais reikalinga panaudoti paprastą žemės grąžtą (rankinį/elektrinį/benzininį) moliui pragręžti.

Kaip siurbamas vanduo įrengus vandens adatą? 
Sukalus vandens adatą į vandeningą sluoksnį, prie viršutinio vamzdžio viršaus prijungiamas atbulinis vožtuvas, jeigu reikia prijungiamas atvestas plastikinis vandentiekio vamzdis ir prijungiamas siurblys. Šiam procesui geriausiai tinka išcentrinis savisiurbis siurblys. Priklausomai nuo to, kur vanduo bus tiekiamas ir kam naudojamas, siurblys gali būti tiek su išsiplėtimo indu (hidroforu) tiek be jo. Siurblį galima pastatyti tiek lauke (siurblinėje, dėžėje, bunkeryje ir pan.), tiek pastato viduje (katilinėje, rusyje, vonioje).

Į kokį gylį kalama vandens adata nuo žemės paviršiaus?
Išcentriniai savisiurbiai siurbliai turi vandens ištraukimo ribą, kuri yra 9 metrai (skaičiuojant nuo siurblio korpuso iki vandens lygio adatos vamzdyje). Atsižvelgiant į tai, adatą galima kalti kad ir į 15 metrų gylį, jeigu statinis vandens lygis vandeningame sluoksnyje neviršyja 9 metrų ribos. Jeigu siurblys pastatomas žemiau pvz. rūsyje arba šulinyje, tai ir kalti galima atitinkamai giliau. Tačiau reikia paminėti, kad be siurblio ištraukimo ribos yra ir kitų sąlygų, kurios priklauso nuo konkrečios vietovės geologinių savybių. Kaip jau minėta, vandens adata turi būti įkalta į vandeningą smėlio, žvyro arba žvirgždo sluoksnį. Šie sluoksniai Lietuvoje labai dažnai būna tiek kelių metrų gylyje tiek ir kelių dešimčių metrų gylyje. Dažniausiai vandeningų sluoksnių vienoje vietovėje būna ne vienas, o keli, tik jie išsidėstę skirtinguose gyliuose. Pavyzdžiui pirmas sluoksnis gali būti nuo 7 iki 13 m, antras 19-24 m. ir trečias 60-70 m. gyliuose. Į pavyzdyje paminėtą pirmą vandeningą sluoksnį būtų galima kalti vandens adatą. Šio sluoksnio gylis yra vandens siurblių pasiurbimo ribose, net jeigu adatą įkalsite ir į 13 metrų, vandens lygis šiame sluoksnyje vistiek laikysis 7 metrų gylyje.  Į kitus giliau esančius sluoksnius kalti neverta. Svarbu dar kartą paminėti, kad kiekvienoje vietovėje, gyliai gali skirtis.

Į kokį gylį kalama adata esamame šulinyje?
Šulinyje, kuriame natūralus dugnas – smėlis, žvyras arba žvirgždas, vandens adatą dažniausiai užtenka įkalti  apie 2 metrus. Žinoma, galima kalti ir giliau, jeigu giliau esantis gruntas yra tinkamas, tačiau tikrai nebūtina. Čia rasite adatos komplektą pritaikytą kalti į šulinį.

Ar galima įrengti vandens adatą labai giliame šulinyje?
Taip, galima. Šulinio gylis vandens adatos įrengimui didelės įtakos neturi. Jeigu šulinys labai gilus, siurblys montuojamas tokiame aukštyje, kad pasiektų ištraukti vandenį. Jeigu nėra galimybės arba noro montuoti siurblio šulinyje, galima naudoti inžektorinį siurblį, kuris dėl savo išorinio inžektoriaus turi didesnį vandens ištraukimo gylį (iki 35 m), todėl gali būti montuojamas bet kur. 

Ar galima kalti adatą į molį?
Ne, vandens adatos į tokį gruntą kalti nepatartina. Molis yra tankus, sunkiai prakalamas gruntas, o taip pat nelaidus vandeniui. Šiuo atveju rekomenduojama rankiniu grąžtu pragręžti molį, ir tik tada kaltį adatą į giliau esančius smėlio, žvyro arba žvirgždo sluoksnius.

Ar galima kalti vandens adatą į “plavūną”?
Ir taip ir ne. Liaudiškas žodis “plavūnas”, apibūdina grunto savybę plaukti vandenyje, tačiau iš ko konkrečiai sudarytas šis gruntas – nepasako. Nors dažniausiai plaukiantys gruntai (dar kitaip vadinami “dribsmėliais”) būna sudaryti iš smėlio, tačiau plavūną gali sudaryti kaip pavyzdys ir smėlis maišytas su dulkiu arba moliu. Pastarieji visiškai panaikina grunto pralaidumą vandeniui, todėl įkalus adatą, vandens debitas bus labai mažas arba nulinis. Tačiau jeigu kalbama apie “plavūną”, kurį sudaro grynas smėlis, tada galima drąsiai kaltį adatą į šį gruntą.

Ar tiesa, kad vandens adata tarnauja kelis metus?
Tiesa, jeigu kalbama apie nekokybiškai pagamintą adatą.
Netiesa, jeigu kalbama apie kokybiškai pagamintą adatą. Kokybiška adata gali tarnauti ne vieną dešimtį metų.

Ar vandens adata užsikemša, ar ją galima praplauti?
Jeigu vandens adata sukalta į gruntą, kuriame yra labai smulkaus smėlio arba dulkio, jis pateks pro adatos filtrą ir per ilgą laiką adatos vidus užsipildys šiuo gruntu. Užsikišusią vandens adatą labai paprasta praplauti jos neištraukiant, panaudojus paprastą vandens siurblį arba oro kompresorių. Ši nesudėtinga procedūra aprašyta instrukcijose, pridedamose prie mūsų vandens adatų komplektų.

Kokie pagrindiniai vandens adatų privalumai ir trūkumai?
 PRIVALUMAI:
Pigiausias būdas įsirengti vandentiekį (kelis ar net keliolika kartų!!!)
Didesnis išgaunamo vandens debitas lyginant su šuliniu;
Švaresnis vanduo lyginant su šulinio vandeniu;
Nėra vandens mineralizacijos lyginant su arteziniais gręžiniais (geležis, manganas ir kiti elementai).
Nesudėtingas įrengimo procesas;
Įrengimo metu neišdarkoma aplinka;
Galima įrengti viduje.

 TRŪKUMAI:
Ne visur įmanoma įrengti;
Mažesnis vandens siurblių pasirinkimas;
Ribotas įrengimo gylis.

Pirkinių krepšelis